Invest LIVE | ul. Zacisze 5, 43-300 Bielsko-Biała | woj. śląskie | tel.: 512-226-568 | email: investlive2@gmail.com
Strona główna / Budowa domu krok po kroku

Budowa domu krok po kroku

Posiadanie własnego domu stanowi spełnienie marzeń wielu osób. Jego budowa to jednak ogromna inwestycja, konieczność dopełnienia wielu kwestii formalnych i źródło potencjalnych problemów. Całe szczęście stresy da się ograniczyć. Wystarczy wcześniej dowiedzieć się jak wygląda cały proces, wszystko dobrze zaplanować i zdać się na doświadczonych specjalistów. Dzięki temu wszelkie negatywne emocje zostaną zminimalizowane i pozostanie jedynie obserwować jak marzenie powoli nabiera kształtów, spełniając się na naszych oczach.
Kluczem do sprawnego przejścia przez cały proces będzie bez wątpienia dobra organizacja oraz szczegółowe rozplanowanie wszelkich prac oraz niezbędnych działań. Oczywiście warto mieć na względzie fakt, że nie wszystko zawsze będzie przebiegało tak, jak to sobie zaplanujemy, dlatego mogą pojawić się pewne opóźnienia. Pamiętajmy jednak, że należy starać się ich unikać, by wszystko przebiegało w sposób możliwie skoordynowany. Jakie są poszczególne etapy budowy domu? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z poniższego artykułu.

Od czego zacząć?

Pierwszym etapem jest oczywiście zakup działki. Jest to bardzo istotna kwestia, dlatego decyzja nie może być podejmowana pod wpływem impulsu. Warto rozważyć lokalizację, powierzchnię działki czy jej otoczenie. Pamiętajmy, że będziemy mieszkać w tym miejscu przez wiele lat, dlatego każda kwestia musi być rozważona z perspektywy długofalowej.

Przed dokonaniem zakupu warto koniecznie sprawdzić czy konkretna działka znajduje się na trenie znajdującym się w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego oraz na jakie cele została przeznaczona. Od tego zależy bowiem, czy będziemy mogli postawić na niej konkretny budynek. Plan musi zawierać dane, takie jak maksymalna wysokość zabudowy, liczka kondygnacji, kolorystyka elewacji, czy rodzaj dachu. Warto sprawdzić również, jakie plany tworzy miasto odnośnie najbliższej okolicy. Dzięki temu możemy upewnić się, że za kilka lat w sąsiedztwie nie powstanie np. bardzo głośny tor wyścigowy.

Kupiliśmy działkę – co dalej?

Gdy już posiadamy teren, na którym powstanie nasz przyszły dom, należy przygotować wniosek, który pozwoli nam uzyskać pozwolenie na budowę. Jeśli działka znajduje się w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, musimy uzyskać od niego wypis i wyrys. Jeśli jej tam nie ma, trzeba uzyskać decyzję o Warunkach Zabudowy. Wniosek musi zawierać mapę obejmującą teren działki oraz jej otoczenia, charakterystykę domu, który planujemy postawić oraz oświadczenie o zapewnieniu dostawy mediów.

Projekt domu

Kolejnym elementem jest zakup projektu domu. Zależnie od swoich potrzeb oraz upodobań, można nawiązać współpracę z architektem, który przygotuje dla nas indywidualny projekt, dopasowany do naszych potrzeb, jak i zdecydować się na jeden z gotowych projektów.

Dużo bardziej popularnym rozwiązaniem jest w tym przypadku druga opcja. Zakup gotowego projektu jest dużo tańszy. Poza tym zyskujemy pewność, że taki dom już powstał, a skoro projekt jest oferowany kolejnym osobom, najwyraźniej się sprawdził. Szeroki wybór dostępnych planów sprawia, że z łatwością można znaleźć taki, który będzie w stanie sprostać konkretnym potrzebom jego domowników.

Niezbędne formalności

Istotny jest także wybór finansowania inwestycji. Budowa domu wiąże się z olbrzymimi kosztami, dlatego mało kto jest w stanie ją sfinansować z własnych oszczędności. Właśnie dlatego najczęściej wybieraną opcją jest kredyt hipoteczny. Warto pamiętać, że każdy bank ma własną ofertę oraz warunki przyznawania kredytów, dlatego należy dokładnie przeanalizować różne oferty i wybrać taką, która sprawdzi się w konkretnym przypadku.

Jeśli zdecydujemy się na zakup gotowego projektu, do niezbędnych formalności należeć będzie także adaptacja gotowego projektu. Jest to czynność wykonywana przez architekta, który musi wykonać projekt zagospodarowania działki, zawierający m.in. wyznaczone miejsce na odpady, przyłącza, lokalizację budynku oraz przystosowanie innych elementów do konkretnego terenu.

Rozpoczęcie prac budowlanych

Czas rozpoczęcia budowy domu jest bardzo ekscytującym etapem, jednak może wiązać się z całą masą stresu. Przyszli właściciele bardzo często nie wiedzą jak długo potrwają prace i czego się mogą spodziewać. Warto się wcześniej przygotować i zapoznać z przebiegiem prac.
Wszystko rozpoczyna się od wytyczenia geodezyjnego obiektów na terenie działki, wyrównania terenu, jego zagospodarowania i przygotowania przestrzeni do budowy. Gdy na placu umieszczona zostanie tablica informacyjna, można przystąpić do pracy.

Jako pierwsza do działania przystępuje ekipa murarska, która zajmuje się budową ścian, komina, wylaniem podłóg oraz innymi pracami tego typu. Następnie dekarze zajmują się przygotowaniem dachu budynku. Na tym etapie budowa jest doprowadzenie do stanu surowego. Następne w kolejności jest wstawienie drzwi i okien oraz założenie wszystkich instalacji. Szczególnie ważne jest tutaj przetestowanie instalacji oraz przygotowanie ich do odbioru.

Gdy budowa zostanie doprowadzona do stanu surowego zamkniętego, przychodzi czas na przygotowanie ocieplenia zewnętrznego. Jest to bardzo ważny etap, ponieważ odpowiednio wykonane ocieplenie, przełoży się na oszczędność energii grzewczej i znacznie ułatwi utrzymanie komfortowej temperatury wewnątrz domu. Gdy mamy wykonane ocieplenie zewnętrzne, można wykonać elewację budynku.

Prace wykończeniowe, montaż urządzeń grzewczych oraz odbiór

Kolejnym etapem jest wykonanie prac wykończeniowych. Montowane są urządzenia grzewcze, kładzione podłogi, instalowane drzwi wewnętrzne, malowane ściany i przeprowadzanych jest wiele innych prac. Chociaż pozornie może się wydawać, że inwestycja jest już prawie zakończona, należy zwrócić szczególną uwagę do przeprowadzonych prac. Bardzo ważne, by wszystko było wykonane dobrze, ponieważ każdy błąd może wpłynąć na nasz późniejszy komfort lub estetykę wnętrza.

Po zakończeniu prac wykończeniowych, przychodzi czas na przeprowadzenie odbiorów. Ich celem jest upewnienie się, że wszystkie prace zostały wykonane poprawnie i zgodnie ze sztuką. Konieczny jest odbiór prac budowlano-instalacyjnych, potwierdzony wpisem ww dzienniku budowy. Sprawdzenie i odbiór przyłączy oraz instalacji wentylacyjnej, wodnej, elektrycznej, gazowej, a także przewodów kominowych i wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej określającej źródło energii, a także sposoby jej zużycia. Gdy dopełnimy wszystkich tych obowiązków, pozostanie nam jedynie wprowadzić się i cieszyć ze swojego nowego domu.

Email
Facebook
Instagram
Whatsapp